Przyjazd
Wyjazd
15 listopada 2021

Świętujemy razem z Panoramą Racławicką, która została otwarta dokładnie 14 czerwca 1985 roku, od tego momentu wrocławianie oraz goście odwiedzający Wrocław, uzyskali możliwość poznawania dzieła stworzonego przez 9 artystów pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Prace nad płótnem, które realizowano na przełomie 1893 i 1894 roku, trwały 9 miesięcy i kosztowały 100 tysięcy złotych reńskich. W ich wyniku powstało dzieło o wysokości 15 metrów i szerokości 114-120 metrów, wymiary te są różne ze względu na kształt rotundy. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami w 1794 roku, jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, a dokładnie zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.

Dzieło kilkukrotnie ulegało uszkodzeniom, m. in. podczas I i II wojny światowej, na szczęście udało się je uchronić od całkowitego zniszczenia. Ostatecznie, po jego licznych podróżach i kontrowersjach związanych z jego eksponowaniem, zostało odrestaurowane i umieszczone w specjalnie wybudowanej w tym celu rotundzie we Wrocławiu. 14 czerwca 1985 Panorama Racławicka została uroczyście otwarta.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij