Przyjazd
Wyjazd
01 grudnia 2021

Chcecie ciekawej historii - bardzo proszę. Przechodząc z ulicy Odrzańskiej na ulicę św. Mikołaja, tuż przy wrocławskim Rynku, mijamy dwie urokliwe kamieniczki o wdzięcznych nazwach: „Jaś” i „Małgosia”. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy w związku z ich nazwami, to oczywiście bajka braci Grimm. Nie każdy jednak wie, że w okresie średniowiecza budynki te pełniły rolę domów altarystów.

Altaryści, nazywani również ołtarznikami, to duchowni katolicy, którzy dbają o kościelne ołtarze. W średniowieczu, osoby te mieszkały w domach położonych w bardzo bliskim sąsiedztwie świątyni, na terenie której znajdował się ołtarz będący pod ich opieką. Często, gdy w danym kościele ołtarzy było kilka, liczba altarystów była odpowiednio zwiększona. Wrocławscy altaryści, którzy pełnili swoje funkcje w Bazylice św. Elżbiety, nazywanej również Farą Elżbietańską, zamieszkiwali wspomniane na początku kamienice, a mianowicie „Jasia” i „Małgosię”. Oba budynki zostały wybudowane w XV wieku, a z czasem połączono je z sąsiadującymi budynkami, w których również mieszkali altaryści.

Więcej przeczytacie tutaj. A jak chcecie poznać Jasia i Małgosię zapraszam na krótki spacer. Są zaledwie 10 minut drogi od nas.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij