Przyjazd
Wyjazd
26 stycznia 2019

Na Dolnym Śląsku właśnie zaczęły się ferie. Wrocław to najlepsze miejsce, żeby spedzić w nim zimowy urlop. Zobaczcie wrocławskie propozycje na wolny czas.

Wrocławska oferta atrakcji turystycznych, kulturalnych i edukacyjnych na czas ferii jest tak bogata, że 14-dniowy urlop moze okazać się zbyt krótku, by ze wszystkich móc skorzystać. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych:

MUZEUM NARODOWE we WROCŁAWIU

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Powołane zostało do istnienia w 1947 roku jako Muzeum Państwowe, zaś uroczyście udostępniono je publiczności 11 lipca 1948r.

Plan Ferii zimowych w Muzeum Narodowym:

30.01, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe kreacje
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Barbara Przerwa.
Kiedy zaczyna się zima, z przyjemnością ubieramy się cieplej i otulamy szalikami. Na wystawie rzemiosła artystycznego „Cudo-Twórcy” można podziwiać bardzo ciekawe eksponaty wydziergane z wełnianej włóczki. Jest tam szalik z głową lwa oraz sweter z dekoracją nawiązującą do malarstwa słynnego artysty Pabla Picassa.
Korzystając z kolorowych reprodukcji, wełny, tasiemek i bibuły, dzieci będą projektować zimowe kreacje.

1.02, g. 12:00 i 14:00 — Polowanie na lisa
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Sławomir Ortyl.
Prowadzący opowie o lisku, który na jakiś czas zamieszkał w jego domu, i wytropi wraz z uczestnikami lisy, które są w muzeum. Okaże się przy tym, że polowanie, w którym biorą udział dzieci, nie jest polowaniem, by zdobyć lisie futro, ale wiedzę o tych pięknych zwierzętach!

6.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe obiadki i desery
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski.
Co jedzono zimą w dawnej Polsce w miejskim domu, chłopskiej chacie czy szlacheckim dworku? Jakich naczyń i sztućców używano i na jakich kuchenkach gotowano? Dla małych smakoszy przewidziano drobną niespodziankę kulinarną.

8.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe koncerty. W świecie instrumentów i maszyn grających
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Michał Pieczka.
W zimowe wieczory nie ma chyba nic przyjemniejszego od wspólnego muzykowania. Podczas spotkania dzieci obejrzą na ekspozycji „Cudo-Twórcy” różne instrumenty muzyczne oraz maszyny grające, a także spróbują wydobyć z niektórych dźwięki. Oj, będzie się działo!

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław

MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ we WROCŁAWIU

Pawilon Czterech Kopuł – pawilon, wybudowany na początku XX wieku na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem, była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie.

29.01, g. 11:00 — Gramy w kolory
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Iwona Gołaj.
Czy marzniemy, gdy patrzymy na niebieską plamę? Co to znaczy, że kolor jest zimny i czy ciepły faktycznie nas rozgrzeje? Zakręcimy kołem kolorów i się przekonamy! Zapraszamy na naukę o barwach połączoną z warsztatem plastycznym. Wspólnie odwiedzimy też wystawę czasową „Grupa Krakowska 1932–1937”.

31.01, g. 11:00 — Gramy w postacie
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Justyna Oleksy.
A gdyby tak spędzić poranek w muzeum i poznać postacie z obrazów? Może z którąś z nich uda się zaprzyjaźnić? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na zajęcia w czasie ferii na wystawie czasowej „Grupa Krakowska 1932–1937”.

5.02, g. 11:00 — Gramy w kształty
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk.
Ferie to dobry czas, by puścić wodze fantazji. Znasz ten kształt? Człowiek czy zwierzę? A może ani jedno, ani drugie? Sztuka abstrakcyjna pozostawia ogromne pole do fantazji. Zapraszamy na warsztaty z wyobraźni do Pawilonu Czterech Kopuł.

Obowiązują zapisy na tydzień przed wydarzeniem:

Pawilon Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław

PANORAMA RACŁAWICKA

Panorama Racławicka – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

31.01 i 7.02, g. 9:15 — Ferie z Panoramą Racławicką
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć.

Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie udamy się na platformę widokową, by obejrzeć dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dowiemy się, kto jeszcze brał udział w tworzeniu obrazu, jak artyści podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła, nauczymy się, jak oglądać wyjątkowy obraz jakim jest panorama, przekonamy się, czym jest sztafaż i z czego jest zrobiony

Obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. 71 344 23 44.

ZOO i AFYKARIUM

Tradycyjnie ZOO Wrocław zaprasza na wyjątkowe „EGZOTYCZNE SPOTKANIA”, które odbywają się przez całe ferie zimowe (oprócz soboty i niedzieli). Może wziąć w nich udział dosłownie każdy kto skończył 5 lat - rodziny z dziećmi i osoby indywidualne

Podczas 2-godzinnego spaceru po AFRYKARIUM, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję na bezpośrednie spotkanie z opiekunami rekinów, hipopotamów, kotików, pingwinów czy manatów.

Ile ryb żyje w zbiorniku Morza Czerwonego? Jaką masę ciała osiągnęła Rumba? Czy płaszczka i rekin to bliscy kuzyni? Jakim zabiegom pielęgnacyjnym ochoczo poddaje się żółw Stefan? Jak odróżnić Gumle od jego brata Armstronga? Na te i wiele innych pytań z chęcią odpowiedzą opiekunowie zwierząt, dzieląc się opowieściami z codziennego życia swoich podopiecznych.

PLAN SPOTKAŃ

  • 11:10 – zbiórka w sali edukacyjnej w Afrykarium: spotkanie z edukatorem
  • 11:30 – Morze Czerwone: rafa koralowa i jej mieszkańcy.
  • 11:45 – Afryka Wschodnia: hipopotamy nilowe,
  • 12:05 – Kanał Mozambicki: rekiny i płaszczki,
  • 12:30 – Wybrzeże Szkieletów: kotiki afrykańskie i pingwiny przylądkowe,
  • 12:50 – Dżungla Kongo: manaty- zwykłe, niezwykłe ssaki wodne,
  • 13:10 – zakończenie.

Bilety są do nabycia w Punkcie Obsługi Klienta (przed Kasami ZOO).

ZOO Wrocław sp. z o.o.
ul. Z. Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław

MUZEUM PANA TADEUSZA

Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Nad wejściem doj kamienicy lśni symbol, od którego wzięła ona swoje imię – Złote Słońce. Kiedyś mieszkali tu najwspanialsi goście, teraz jest domem Muzeum Pana Tadeusza. Wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać symbol kamienicy, powinni przyjść na feryjne spotkania. Podczas zajęć będzie można zgłębić historię kamienicy, dowiedzieć się co skrywa dziś oraz poeksperymentować ze światłem.

Program ferii w Muzeum Pana Tadeusza

29 stycznia 2019 (wtorek), godz. 12.00
Historia malowana słońcem
prowadząca: Teresa Sokół

Wędrówki po niezwykłej kamienicy, podczas których przeniesiesz się w odległą przeszłość. „Zajrzysz” do epoki, kiedy dom zamieszkiwali królowie wraz ze swoimi dworami. Odkryjesz tajne przejścia, rozszyfrujesz zagadki na drewnianych stropach oraz dowiesz się, dlaczego na kamienicy świeci słońce. W części warsztatowej będzie można wykonać słoneczne magnesy.

1 lutego 2019 (piątek), godz 12.00
Muzealny Teatr Cienia „pod Złotym Słońcem”
prowadząca: Monika Bronowicka

Podczas zajęć na muzealnej wystawie w Kamienicy pod Złotym Słońcem udasz się na wyprawę w poszukiwaniu cienia. Będziesz go szukać między gablotami, na obrazach, w korytarzach i wśród eksponatów. A może schował się w windzie? Gdy cień się już odnajdzie wykorzystamy go w przedstawieniu teatralnym, które będzie przygotowane przez wszystkich wspólnie i wystawione w Muzealnym Teatrze Cienia.

5 lutego 2019 (wtorek), godz. 12.00
Zabawy ze słońcem
prowadząca: Monika Nowak

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie niebo jest niebieskie? Albo czym są chmury? I czy słońce tak naprawdę jest żółte? Na  spotkaniu poeksperymentujesz i niczym prawdziwy muzealny naukowiec odnajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Na pamiątkę eksperymentów wykonamy własny kalejdoskop.

8 lutego 2019 (piątek), godz. 12.00
Słoneczne obrazy w odcieniach błękitu
prowadząca: Kinga Łaska

Umieszczając obiekty na specjalnym papierze i wystawiając go na światło słoneczne, pionierzy fotografii uzyskiwali niebieskie obrazy, nazywane cyjanotypami. Podczas zajęć, za pomocą słońca i lamp solarnych, nauczysz się tworzyć unikalne kompozycje na papierze. Każdy uczestnik wyjdzie z gotowymi do oprawienia, jedynymi w swoim rodzaju, dziełami sztuki.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe.

Muzeum Pana Tadeusza Wrocław
Rynek 6
50-106 Wrocław

 

 


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij