Arrival
Departure
01 December 2021

Chcecie ciekawej historii - bardzo proszę. Przechodząc z ulicy Odrzańskiej na ulicę św. Mikołaja, tuż przy wrocławskim Rynku, mijamy dwie urokliwe kamieniczki o wdzięcznych nazwach: „Jaś” i „Małgosia”. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy w związku z ich nazwami, to oczywiście bajka braci Grimm. Nie każdy jednak wie, że w okresie średniowiecza budynki te pełniły rolę domów altarystów.

Altaryści, nazywani również ołtarznikami, to duchowni katolicy, którzy dbają o kościelne ołtarze. W średniowieczu, osoby te mieszkały w domach położonych w bardzo bliskim sąsiedztwie świątyni, na terenie której znajdował się ołtarz będący pod ich opieką. Często, gdy w danym kościele ołtarzy było kilka, liczba altarystów była odpowiednio zwiększona. Wrocławscy altaryści, którzy pełnili swoje funkcje w Bazylice św. Elżbiety, nazywanej również Farą Elżbietańską, zamieszkiwali wspomniane na początku kamienice, a mianowicie „Jasia” i „Małgosię”. Oba budynki zostały wybudowane w XV wieku, a z czasem połączono je z sąsiadującymi budynkami, w których również mieszkali altaryści.

Więcej przeczytacie tutaj. A jak chcecie poznać Jasia i Małgosię zapraszam na krótki spacer. Są zaledwie 10 minut drogi od nas.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close